Kincskeresők
Rólunk
A Kincskeresők TM.ro.hu.srb.de projekt célja az, hogy a fiatalok körében növelje a városhoz való tartozás érzését – azáltal, hogy 3 középiskolából 20 fiatal „interkulturális” idegenvezetőt képez ki, akik megismerkednek egymással, népszerűsítik a multikulturális Temesvárt, és hozzájárulnak a város történelmi, építészeti, kulturális és turisztikai értékeiről szóló oktatási játék eszköztárának kidolgozásához.
Csapatunk
Az Integratio Alapítvány több mint 15 éve foglalkozik tehetséggondozással, közösségépítéssel és önkéntesek képzésével. Az Európa Kulturális Fővárosa évére készülve játékos módon szeretnénk ifjú idegenvezetőket képezni, hogy a fiatalok kortársaiknak is meg tudják mutatni Temesvár multikulturális értékeit.
A projektben három partnerünk van, három józsefvárosi líceum, különböző tanítási nyelvekkel: a Bánsági Főgimnázium (román és német nyelvű oktatással), a Dositej Obradovic Elméleti Líceum (szerb nyelvű oktatással) és a Bartók Béla Elméleti Líceum (magyar nyelvű oktatással).
Integratio Alapítvány
Szilágyi Borbála
projektmenedzser
Orosz Sándor
IT és design tanácsadó
Băruță Cristina
önkéntes képzési szakértő
Fenyvesi Éva
idegenvezető
Szakértők
Erdei Ildikó
non-formális módszerfejlesztési szakértő, eszközfelelős
Kiss Ferenc
interkulturális oktatási szakértő
Toró Tibor
kutatásvezető
Varga Szilvia
kutató
Erdei Gergő
kutató asszisztens
Bánsági Főgimnázium – román tagozat
Balota Monica
oktató a Bánsági Főgimnáziumban
Bánsági Főgimnázium – német tagozat
Escher Cristina
oktató a Bánsági Főgimnáziumban
Dositej Obradovic Elméleti Líceum
Stoicov Alexandra
a Dositej Obradovic Elméleti Líceum oktatója
Liceul Teoretic Bartók Béla
Fodor Enikő
oktató a Bartók Béla Elméleti Líceumban
Események
2022.11.07.
Városnézés a Józsefvárosban az önkéntes fiatal interkulturális idegenvezetőkkel
Hírek
A TM.ro.hu.srb.de Temesvári Kincskeresők projekt célja az, hogy felerősítse a városhoz tartozás érzését a fiatalok körében.
Három józsefvárosi középiskolából húsz fiatal idegenvezetőként kamatoztathatja majd Temesvár multikulturális szépségeit. A diákok megismerik egymást és városukat egyaránt, ezen felül pedig hozzájárulhatnak a város történelmi, építészeti, kulturális és turisztikai értékeiről szóló oktatójátékok és eszköztárának kidolgozásához.
A projekt tevékenységei változatosak: kutatás, eszköztárak, oktatójátékok fejlesztése, saját rendezvények szervezése, részvétel mások által szervezett rendezvényeken és konferencia. Megpályázását pedig az önkénteskedés népszerűsítése valamint a fiatalok beavatását a multikulturális, többnyelvű és intergenerációs tevékenységekbe alapozta meg. A fiatal interkulturális idegenvezetők önkéntesként vesznek részt a projektben és a projekt befejezése következtében is önkéntesként mutatják be a temesvári szépségeket. A javasolt tevékenységek serkentik a kreativitást: a fiatalok szakértők által vezetett ötletbörzén vesznek részt, hogy affél oktatójátékokat alkossanak, amelyek a helyi identitás érzésének kialakulásához és feljesztéséhez járulnak hozzá.
A fiatalok három olyan szomszédos józsefvárosi iskolából származnak, ahol román, magyar, német vagy magyar nyelvű tanítás folyik. Minden iskola a saját nyelvén készül a leírt tevékenységekre, úgyhogy végülis a tevékenységek négy nyelven zajlanak és négy irányból közelítjük meg a témát. A Bánsági Főgimnázium, a Bartók Béla Elméleti Líceum és a Dositei Obradovici Elméleti Líceum középiskolák valamennyi diákjai alkotják majd a temesvári multikulturális idegenvezetők közösségét, akik legfőgképpen a 2023-as Temesvár Európa Kulturális Fővárosa programjai keretén belül kamatoztathatják új készségeiket.
Számos alkalommal hangzik el az, hogy Temesvár egy multikulturális városként fejlődött. Aznoban nem csak a város mútljában rejlik a multikulturalitás, hanem kihangsúlyozásra kell kerüljön a jelen és jövő multikulturalitása egyaránt. Mindezt, a tanulók, egy olyan környezetben kutathatják ki, ahol nem csupán a város sokszínűségét fedezhetik fel, hanem saját új képességeiket is, ugyanis a projekt továbblép a konkrétan megfogalmazott célon amely nem más mint, kis idegenvezetők kiképzése. A tanulók számos indirekt hozadékot sajátíthatnak el azáltal, hogy gyakorolhatják a közönség előtti beszédet, egy struktúrált előadás előkészítését vagy akár a pontosságot is.
Projektünk célja az, hogy a városhoz tartozás érzését kamatoztassuk a különböző etnikumú fiatalok sorában, akik a Temesvárt formáló multikulturális „kincsek” és egymás megismerésével fejleszthetik kompetenciáikat.
A kisebbségi közösségek tudatában kialakul a párhuzamos városok fogalma. Olyan közösségekről van szó, amelyek békésen élnek egymás mellett, de nagyon csekély kulturális interakcióval, amely pont, hogy megvonja a multikultualitás alapját. Ugyanakkor, a kisebbségi közösségekről a többség felfogása is létezik, amely szerint az etnikai kisebbségek különböző „buborékokban” élnek.
Az effajta elszigetelődés megoldásának céljából, a Kincskeresők TM.ro.hu.srb.de projektet egy szakértői munkacsoport megalapításával kezdtük meg, 2022. június 15-én. A csapatot helyi magyar, román, szerb és német eredetű tánárok, kutuatók, idegenvezetők és szakmabeli munkatársai alkották, akik ismerik a temesvári kontextust és legfőbbképpen ismerik diákjaikat, akiknek ez a kezdeményezés szól. Ők olyan non-formális technikákat dolgoztak ki, amelyek megfelelnek a célcsoport életkorának, hogy a projektben való részvétel vonzó legyen, ne legyen „iskolai ízű”, egy olyan kontextusra alapozva amiben a tanulók fejleszthetik kreativitásukat, városismeretüket és kommunikációs készségeiket.
Ezen felül, a szakértők körvonalazták a munkacsoportok szerepét, ötletbörzét tartottak a túristautakról, kidolgozták a munkamódszereket, megvitatták a város mentális térképein alapuló kutatás részeredményeit, illetve ötletbörzét tartottak a város megismerésének non-formális módszereinek eszköztáráról. Ezt követően pedig, kidolgozták a képzési tartalmat a fiatal kutatók számára, különösképpen arra figyelve, hogy minden amit a tanulók elsajátíthattak hosszútávon is fenntartható legyen, ugyanis a fiatal „interkulturális” idegenvezetők tevékenysége nem áll meg a projekt befejezésével.
Szeptember 9-én megalapoztuk a legelső mérföldkövet a jövendőbeli idegenvezető taulók kiképzésében. A 20 órás képzés több modulból áll: Ismerkedés, csoportalakítás; Önkéntesség, mint a személyes és közösségfejlesztés egyik formája; Temesvár – mint multikulturális tér; A város értékei az idegenvezetések és az oktató játékokon keresztül; Módszerek és technikák az idegenvezetésben, Gyakorlati tevékenység: tárlatvezetések.
Elsősorban a tanulók Băruța Kristina pszichológus által előkészített ismerkedési tevékenységeken vettek részt. Beszélgettek a városról, de főképpen arról, hogy milyen egy temesvári tinédzser élete, de arról is, hogy mi az, amin változtatni kéne, milyen elvárásaik és elképzeléseik vannak.
Ezt követően pedig Kiss Ferenc tanárúr és Fodor Enikő tanárnő vezetésével a tanulók betekintést kaphattak arról, hogy hogyan vezethetnek egy csoportot idegenvezetőkként. Az elméleti szinten felül számos gyakorlati taláccsal látták el a tanulókat, akik majd egy idegenvezetési útvonalon való részvétellel sajátíthatták el új készségeiket.
A tanulók az iskola környékén, a Józsefvárosban, kezdték meg útjukat, és megismerték azon környék ékes tikait, amerre nap mint nap átmennek. Ezt követően pedig a temesvári központ objektumai felé irányultak. A szakértők által bemutatott idegenvezetés meghatározó volt a tanulók számára, ugyanis arra készülnek, hogy valamikor ugyanezt a tudást és metodológiai szempontokat követve mutassák be a temesvári belvárost. Minden helyszínről tájékozódniuk kell, majd ezt továbbadni osztálytársaiknak és utólag turistáknak is.
A projekt keretén belül egy kölcsönös ismeretterjesztés is történik, ugyanis a különböző iskolákhoz tartozó tanulók tájékozódnak a többiek kulturális hátteréről és történelméről. Ezáltal valósul meg egy afféle multikulturális dialógus a fiatalok között.
A Kincskeresők TM.ro.hu.srb.de program keretén belül az Integratio Alapítvány kincskereső játékot szervezett a VII. Temesvári Magyar Napokon. Az eseményre szombaton 14:30 és 15:30 között került sor. A regisztrácó után a többgenerációs csoportok, az utasítás alapján, útnak indultak a kincsek felfedezésére. A különböző helyszíneken a beöltözött, képzett önkéntesekkel találkoztak, akik rövid információval gazdagították a résztvevőket. Az így szerzett tudás alapján, aki helyesen kitöltötte a keresztrejtvényt, az mézespogácsát és könyvjelzőt kapott ajándékba.
Programvezető: Fodor Enikő és Szilágyi Borbála
A projekt keretén belül képzett önkéntesek: Andrási Kálmán, Bán Emese, Berta Evelyn-Boglárka, Csata Dorottya, Czapp Dávid, Festő András, Rákóczi Lóránd, Király Rebeka, Major Barna.
A programba mintegy 30 csapat közel 100 tagja kapcsolódott be.
Köszönjük a Temesvári Projekttközpont támogatását!
A Kincskeresők TM.ro.hu.srb.de projekt célja az, hogy a fiatalok körében növelje a városhoz való tartozás érzését – azáltal, hogy három középiskolából (Bartók Líceum, Obradovics Líceum és Bánsági Főgimnázium) húsz fiatal idegenvezetőt képez ki, akik megismerkednek egymással és saját anyanyelvükön népszerűsítik Temesvárt.
Hétfőn, október 10-én a bartókos csapatnak alkalma volt megmutatni tudását és egy kortárscsoportnak mutatta be a várost. A csapat tagjai: Rákóczi Loránd (XI.MI), Andrási Kálmán (X.TT), Király Rebeka (XI.BK), Berta Evelin (XI.MI), Major Barna (XI.TT), Bán Emese (XI.BK), Czapp Dávid (XI.MI).
Programfelelős: Fodor Enikő
Támogatója: Temesvári Projektközpont
November 14-én tartottuk meg a Kincskeresők TM.ro.hu.srb.de projekt keretén belül a Kincskereső tevékenységet, amin a 3 józsefvárosi iskola V.-es diákjai vettek részt.
Az idegenvezetőknek képzett fiatalok jól felkészülve mutatták be a kisebb iskolatársaiknak Temesvár építészeti, kultrális és történelmi kincseit.
Miután figyelmesen meghallgatták az előadásokat a gyerekek kitöltöttek egy keresztrejtvény, így az információkként begyűjtött kincs mellé egy másik kincset is, egy könyvjelzőt is kaptak.
A visszajelzések szerint a kisdiákok sok új dolgot tanultak meg ezzel az alkalommal a városról, amelyben élnek.
Az Integratio Alapítvány által megvalósított Kincskeresők TM.ro.hu.srb.de projekt célja az volt, hogy a fiatalok körében növelje a városhoz való tartozás érzését – azáltal, hogy 3 középiskolából 20 fiatal „interkulturális” idegenvezetőt képez ki, akik megismerkednek egymással és népszerűsítik a multikulturális Temesvárt. Ugyanakkor a projekt során a város történelmi, építészeti, kulturális és turisztikai értékeiről szóló oktatási játék-eszköztár kidolgozására is sor került. Nem titkolt szándék volt az Európa Kulturális Fővárosa évre való előkészület is. A projektben három partnere volt a szervezetnek: három józsefvárosi líceum, különböző tanítási nyelvekkel: a Bánsági Főgimnázium (román és német nyelvű oktatással), a Dositej Obradovic Elméleti Líceum (szerb nyelvű oktatással) és a Bartók Béla Elméleti Líceum (magyar nyelvű oktatással).
A záróesemény első része, a konferencia a Bánsági Főgimnázium és a Dositej Obradovics Elméleti Líceum közös használatú dísztermében zajlott. A konferencián Varga Szilvia bemutatta a mentális térképészet alapján végzett kutatás eredményeit, amely révén felszínre került a középiskolások városképe, véleménye a városról. Kiss Ferenc a multikulturális projektek fontosságáról beszélt, majd Monica Balotă, Cristina Escher és Alexandra Stoicov az ifjú idegenvezetők képzésének tapasztalatát osztották meg. Fodor Enikő bemutatója a családi történelmi kincskereső játékot mutatta be, majd Erdei Ildikó az újonnan kifejlesztett játékok alkotási folyamatát. A konferenciarészt Szilágyi Borbála, a projektmenedzser összegzése zárta.
A záróesemény a Bartók Béla Elméleti Líceumban folytatódott, ahol a VI. osztályosok ki is próbálhatták az újonnan fejlesztett Temesvárhoz kapcsolódó játékokat. Az izgalmas és kreatív játékok megvalósításában számos pedagógus, művész, régész, kézműves, fotós működött közre: Bajkó Attila, Erdei Ildikó, Fodor Enikő, Jánosi Andrea, Kása Melinda, Kopeczny Zsuzsa, Nüszl Erzsébet, Orosz Sándor, Szabó Janka, Szilágyi Borbála. A program lebonyolításában a bartókos önkéntes középiskolások segédkeztek.
A zárórendezvény az ifjú középiskolás idegenvezetők műhelyével zárult, amelyben a tapasztaltokat összegezték és értékelték mind a diákok, mind a résztvevő tanárok, szakértők. A visszajelzések alapján egy sikeres projektet zárt az Integratio Alapítvány.
A Kincskeresők TM.ro.hu.srb.de projektet a Temesvári Városi Tanács finanszírozta a Projektközpont révén.
Galéria
A rendezvény megnyitója. Szakértői műhely
Ifjú idegenvezetők képzése
Történelmi kincskereső – családi játék a belvárosban
Városnézés a Bartók Béla Elméleti Líceum ifjú idegenvezetőivel
Városnézés a Bánsági Főgimnázium diákjai vezetésével, román tagozat
Városnézés a Bánsági Főgimnázium diákjai vezetésével, német tagozat
Városnézés a Józsefvárosban az önkéntes fiatal interkulturális idegenvezetőkkel
Kincskereső – Józsefváros
Városnézés a Dositej Obradovic Elméleti Líceum ifjú idegenvezetőivel
A Kincskeresők TM.ro.hu.srb.de projekt zárókonferenciája
Az oktatójátékok népszerűsítése (Bartók Béla Elméleti Líceum)
Workshop a fiatal interkulturális idegenvezetőknek
Ifjú idegenvezetők
🇭🇺 ANDRASI
Kálmán
🇭🇺 BÁN
Emese
🇭🇺 BERTA
Evelyn-Boglárka
🇭🇺 CZAPP
Dávid
🇭🇺 CSATA
Dorottya
🇭🇺 MAJOR
Barna
🇭🇺 RÁKOCZI
Lóránt
🇭🇺 SZABÓ
Ervin
🇷🇴 CHEVEREȘAN
Maria
🇷🇴 GIULVĂZAN
Sara
🇷🇴 POPA Claudia
Maria
🇷🇴 RIF Roberta
Patricia
🇷🇴 ȘTEȚCO
Tiana
🇩🇪 Adina
DELEANU
🇩🇪 Ana
MOLNAR
🇩🇪 Anais
SCĂRLĂTESCU
🇩🇪 Anamaria
IORGOAIA
🇩🇪 Anna
SUMA
🇩🇪 Victor FIRA-MLADINESCU
🇷🇸 IAȘIN
Isidora
🇩🇪 Anais
SCĂRLĂTESCU
🇷🇸 KOVACS
Eric
🇷🇸 MAJKIC
Jelena
🇷🇸 VOJNOVIC
Natasa
🇷🇸 IAȘIN
Isidora
Oktatójátékok
Temesvárról
Memóriajáték: Temesvár építészeti értékei
A projekt kincsei közé tartoznak a Temesvárhoz kapcsolódó játékok. Ez a memóriajáték alkalmat ad arra, hogy a város fontosabb épületeit azonosítsd és a nevüket is megtanuld.
A fotókat Orosz Sándor készítette.
PUZZLE Temesvár vára
Gondolkoztál-e azon, milyen lehetett Temesvár vára a XIV. században? Miközben kirakod a puzzle játékot, megfigyelheted a részleteket, majd a végén pedig a teljes képben gyönyörködhetsz.
A korhű illusztráció alkotója Jánosi Andrea.
Keresd a párját!
Mennyire figyeled meg a részleteket, amikor a városban sétálsz? A párkereső játék alkalmat ad arra, hogy megbizonyosodj arról, hogy felismered-e az épületek, műemlékek részleteit.
A fotókat Orosz Sándor készítette.
MULTIKULT kártyajáték
Az újonnan fejlesztett kártyajáték segít néhány alapvető kifejezés elsajátításában román, magyar, német és szerb nyelven.
A kártyák illusztrációit Szabó Janka készítette.
Logico – Temesvári témákkal
Hol van? Tedd a térképre!
Tegyünk egy sétát a Józsefvárosból a Belvárosba a kézzel készített térkép segítségével!
Az épületeket és a térképet Kása Melinda készítette.
Kincses Temesvár (Történelmi virtuális szabadulószoba)
Kedvenc időtöltésed a kincskeresés? Határtalan kíváncsiságod miatt sok izgalmas kalandba keveredtél már? Legújabb kalandod a temesvári várban kezdődik, melynek udvarán egy kiszáradt, mély kút áll. Legendák szólnak arról, hogy a kút egy titkos alagút bejárata. Ezt nem lehet kihagyni!
Itt próbálj szerencsét: https://view.genial.ly/interactive-content-tortenelmi-szabaduloszoba
A játék tartalmát biztosító történeteket Kopeczny Zsuzsanna régész, az illusztrációkat Jánosi Andrea alkotta. A virtuális játékot Nüszl Erzsébet készítette.
Kapcsolat
Integratio Alapítvány